Lista życzeń
Koszyk
Twój koszyk jest pusty
Kontynuuj zakupy

Rozwój i wychowanie (724 Wątki)

Trudnosc w nawiazywaniu kontaktow

Data utworzenia : 2018-08-28 15:21 | Ostatni komentarz 2024-05-19 19:48

olka00

1535 Odsłony
50 Komentarze

Witam, Bardzo prosze o porade. Moja 2latka ma problem w nawiazywaniu kontaktow z dziecmi. Jesli chodzi o dzieco do roku czasu to nawet sie nimi interesuje i pptrafi sie niesmialo nimi bawic ale jezeli jakies dziecko nie wiele strasze od niej badz starsze jak i rowniez dorosli ktorych nie zna odezwie sie do niej , podejdzie nie komiecznie dotknie to wpada w paniczny placz, boi sie i widac ze jest zestresowana, jezeli juz pozna dziecko ,chociaz dosc dlugo jej to zajmuje to potrafi sie ladnie z tym dzieckiem bawic. Rozwija sie dobrze, duzo powtarza, potrafi powiedziec caly alfabet zna kolory liczby ale jesli chodzi o obcych bardzo sie ich boi nie wiem dlaczego tak sie zachowuje i czy cos moze to znaczyc. Martwi mnie to . Dodam ze ogolnie posiadamy malo znajomych malo ludzi nas odwiedza, rodzice rowniez malo sie interesuja wnuczka glownie spedza czas ze mna i mezem oraz moim bratem i jego rodzina. Moze ma zbyt maly kontakt z ludzmi dlatego tak jest? . Jeszcze przytocze taka sytuacje jak jestesmy w sali zabaw to potrafi bawic sie sama w otoczeniu z dziecmi ale jesl8 tylko ktores chce nawiazac z nia komtakt zaraz jest placz i panika , ucieczka. Prosze o porade.

2024-05-19 19:48

Witam,

Nasza 2 latka z postu Olka00 ma już ok. 6 lat. Jeśli jeszcze zaglądasz na forum Olka00 to może napisz co tam u nas i jak się potoczyła dalej wasza historia.

 

Dzieci w 2 roku życia cieszą się zazwyczaj na widok innych dzieci, witają się z nimi, ale bawią się raczej osobno niż razem. Więcej czasu lubią spędzać w kontakcie z dorosłą osobą. Jest to zupełnie normalne i rozwojowe. Powoli zaczyna się to zmieniać ok. 2,5 roku życia. Coraz bardziej zaczynają się bawić razem.

Jednak nie powinno to przebiegać tak, że w 2 latku na widok innego dziecka pojawia się napięcie, silne emocje. Warto udać się wtedy do psychologa dziecięcego i porozmawiać. Dokładne omówienie tematu może przybliżyć do ustalenia jaka może być przyczyna takiego zachowania, i w którym kierunku trzeba pójść dalej. Czy wspomagać dziecko, modelować zachowania w kontakcie z innymi osobami, dziećmi i dać dziecku czas, czy wybrać się do kolejnego specjalisty i głębiej szukać przyczyny.

Zaburzenia integracji sensorycznej również mogą powodować opisywane powyżej zachowania. Przy nadwrażliwości dotykowej dziecko obawia się, że drugie dziecko choćby przypadkowo może je dotknąć, a to już nie jest dla niego przyjemne. Czasami już samo wyobrażenie dotknięcia powoduje, że pojawiają się emocje i dyskomfort. Kolejny powód to słaba równowaga i nie wdając się w szczegóły nieprawidłowe działanie takich systemów zmysłowych jak przedsionek i propriocepcja. Wtedy przebywanie z rówieśnikiem - 2 latkiem czy młodszymi dzieci może powodować niepokój, bo takie dzieci biegają, wpadają na inne, zachowują się nieprzewidywalnie. Dlatego może pojawić się wycofanie aby uniknąć tej nie przyjemnej sytuacji. Takie dzieci zwykle w kontakcie ze starszymi dziećmi oraz dorosłymi czują się pewniej bo zachowania takich osób są bardziej przewidywalne, przez co bezpieczniejsze.

 

Według mnie jeśli coś rodzica niepokoi to zawsze powinien udać się do specjalisty, żeby sprawdzić czy coś jest nie tak.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Marta Cholewińska-Dacka  

2024-05-18 16:59

Aniss a to teraz rozumiem . No to jest okazja by spędzić cZas z dziećmi 😊

 

2024-05-16 13:43

Moja jest znów aż za bardzo towarzyska. 

Tak źle i tak nie dobrze;/

2024-05-13 13:27

Myślę że musisz zaufać swojemu dziecku. Może ono potrzebuje więcej czasu na to żeby nawiązywać kontakty z obcymi. Czasem mi się wydaje że rodzice próbują na siłę dziecko wypychać do ludzi żeby np dziecko nie było wstydliwe bo chcemy żeby było takie towarzyskie no ale właśnie . To my chcemy , a może powinniśmy dać dziecku być sobą 

2024-05-09 10:40

moze żle napisałam mi bardziej chodziło o to ze córka dużo chorowała i wiekszość tego czasu z dziecmi ja omijało;( dlatego takie urodziny to też było dla niej ważne bo sie jednak integrowała bardziej z ta grupa;)

2024-05-07 19:31

Też nam nie raz przepadly urodzinki przez chorobę.. To zawsze duże rozczarowanie dla dziecka, ale nie da się uniknąć, trzeba na spokojnie przetłumaczyć i tyle..

2024-05-07 19:28

No właśnie najgorzej jak dziecko zachoruje,a zaproszone to już w ogóle jest mu przykro. Mu tak też mieliśmy, że dzień wcześniej córka dostała katar 

2024-05-07 14:10

Mazia masz racje u mnie też córce było przykro dlatego na kilku urodzinach byliśmy ;( ona czesto chorowała wiec nie chciałam jej jak by tego zabierać ;/ wiec na kilku urodzinach była ale potem to  juz była taka fala co chwila zaproszenie w szafce;/ wiec co weekend to była by sala zabaw i urodziny jakiegoś dziecka;)

z Alergia u córki no cóż;) za dużo konserwantów;( jak się potem okazało ;( kolorowe chrupki słodycze żelki... no i ja wysypało;/